O ryšovláskach sa hovorí, že sú divoké. U Dagmar to platí viacnásobne. So svojim pozitívnym nastavením a šarmantným úsmevom skrášľuje svet od východu na západ. Doslova.
Pri rozprávaní s Dagmar máte pocit, že zažila niekoľko životov a niekoľko ju ešte čaká. Pracovné skúsenosti z rôznych povolaní prepletené silou materinskej lásky a umocnené chuťou užívať si príjemné okamihy. To je herečka Dagmar Edwards, rodená Ferenčíková.
Kállayova modelka
Dagmar má ukážkovú postavu gazely. Koncom 80. rokov fotila pre renomované časopisy ako Dievča a Móda. Skoro celú dekádu pôsobila ako dvorná modelka legendárneho Karola Kállaya, Fedora Nemca, Janka Krížika, či Dušana Keima.
Vysúťažený Zürich
Pôvobne Dagmar pracovala ako zdravotná sestra. Skoro päť rokov strávila na Kramároch na traumatologickom oddelení odkiaľ prešla na geriatriu. „Odišla som zo zdravotníctva aj kvôli tomu, že v tej dobe sme skoro všetko robili zadarmo, štvalo ma to a istým spôsobom som chcela rebelovať a poukázať na to, ako je to nefér. Umývanie pacientov, podávanie infúzií a transfúzií, odber krvi, plat bol mizerný a práce neskutočne veľa.“ Z nemocnice teda odišla a dala sa prehovoriť na súťaž krásy v Prahe s poetickým názvom Miss motorizmu (pozn. red – hlavným partnerom bol totiž motoristický klub). Písal sa rok 1988. V porote sedeli veľké mená ako Jiří Bartoška a Karol Kállay. Medzi súťažnými disciplínami figurovalo aj podanie prvej pomoci pri havárii, čo Dagmar, ako zdravotná sestra zvládla ľavou zadnou.
Nasledovalo jazdenie na horskom bicykli BMX a prejsť sa modelingovým krokom po móle. Víťazka dostala babetu a letenku do Moskvy a Dagmar ako druhá vítazka získala tašku a uterák s logom Marlboro a letenku do Švajčiarska. Problém však bol, že nemala našetrené peniaze na ubytovanie a ani potrebné povolenie na vycestovanie. Požiadala si o visa, ktoré jej zamietli. Nevzdala sa a s diplomom druhého miesta Miss motorizmu sa vybrala do banky požiadať o visa. Mladej červenovláske na druhý pokus vyhoveli a už aj bola na vysnívanom viedenskom letisku. Pre nedostatok miesta v lietadle sa ocitla v prvej triede. Pre dievča z východného bloku sa začínal sen, ktorý však nemal žiadne vyhliadky, nakoľko nemala vo Švajčiarsku ubytovanie a hotel si nemohla dovoliť. „Mala som so sebou pre istotu spacák, prinajhoršom sa niekde uložím pod strom a bude sranda. Vždy som verila na to, že keď poprosíme vyššiu moc o pomoc, podarí sa to. Tak som požiadala a razom sa pri mne ocitli traja mladí Arabi. Dohovárali sme sa cez tri slovníky.“ Mladú Slovenku vzali spať k sebe do domu a ukázali jej krásy Zürichu. Navštivila výstavu Salvadora Daliho, ktorá Dagmare utkvela v pamäti dodnes.
Kúpila si kovbojské čižmy, krásne hodinky, kvalitné hudobné platne a žila si sen druhého miesta Miss motorizmu. “Jeden z bratov, ktorí ma ubytovali, ma požiadal hneď prvý deň o ruku, čo mi prišlo veľmi divné.” Nakoniec prišla na to, čo bolo jeho zámerom. „Keď som ho ešte aj poslednú noc odmietla, tak mi daroval zlatý kresťanský krížik, na znamenie úcty. Otca aj bratov mal vo vojne a ak by som sa za neho vydala ako občianka komunistickej krajiny, vedel by ich dostať cezomňa do Švajčiarska. Keď nemôžeš byť moja žena, povedal, staň sa ako na znak úcty, mojou sestrou.“ Sobáš sa nekonal a Dagmar preplakala celú cestu domov. Na emigráciu myslievala Dagmar často. Veľmi dobre si však uvedomovala, ako by to skomplikovalo situáciu celej jej rodine. Otec bol vojak z povolania, komunista a mala mladšieho brata, ktorého by ihneď vylučili zo školy a otca zo strany. “Otec by mi to nikdy neodpustil.” Nebolo jednoduché vrátiť sa do šede socializmu.
November ’89 v Rusku
Mladé dievča neostalo pri modelingu, nasledovala herecká kariéra. Dagmar bola oslovená účinkovať do bábkového divadla Prak pod vedením Vladimíra Raimana. Jeho členov však musela schváliť divadelná komisia. V prípade vycestovania museli predstavenia a jej členovia byť dostatočne umelecky vhodné na to, aby sa mohli v zahraničí odprezentovať. Najmä preto, že sa chystali na zájazd do Ruska (vtedajšie ZSSR): „Celý november v roku 1989 sme strávili v Rusku hraním milé rozprávky pre deti. Boli sme práve v Moskve, kde sme bývali sme v hoteli pre vojenských hrdinov. Po chodbách a tmolili bývalí postihnutí generáli vyobliekaní v uniformách obsypaných medailami, sestra Anny Pugachevovej (pozn. red – slávnej popovej speváčky). A deň po mojich narodeninách sme sa s hrôzou sme sa pozerali na to, ako v Prahe na námestí policajti bili študentov a zúfalo sme sa snažili dostať sa na lietadlo domov. Situácia bola veľmi dramatická. Báli sme sa, nedeleli sme čo sa deje. Museli sme odohrať všetky predstavenia a vrátili sa do slobodného Československa.“ Vybrala sa študovať herectvo na VŠMU. „Dosť rýchlo sa to potom roztočilo, nakrúcala som inscenácie a televízne filmy, celkovo sa mi darilo a zrazu nastal útlm.“
Slovenská kinematografia v deväťdesiatych rokoch veľmi poklesla a bez štátnej pomoci takmer prestala existovať. Filmári odišli do iných profesií a už sa k filmu mnohí nikdy nevrátili. Pri Dagmar však stála šťastena a po návrate z Berlína sa stala asistentkou jedného z najkrajších hercov Hollywoodu, Georga Clooneyho.
Clooneyho asistentka
V roku 1996 sa v Bratislave nakrúcal film Mierotvorca, kde s Clooneym hrala Nicole Kidman. „Piekla som Georgeovi mafiny na raňajky, dávala mu kolu do chladničky alebo odsúvala čižmy nabok, aby sa o ne nepotkýnal, pretože sa vždy vyzul v strede miestnosti. Rezervovala som jemu a jeho skupine kamošov, ktorí vo filme hrali, reštaurácie a naučil ma piť slivovicu s ľadom,“spomína si s úsmevom na šarmantného herca. „Po natáčaní filmu ma spolu s jeho osobnou asistentkou Amy Cohen pozvali do USA, George zavolal kamarátovi, aby ma vzal autom do Veľkého kaňonu a zabezpečil všetko vrátane ubytovania. Vďaka nemu som zažila návštevu štúdia, kde točil, stretla som sa s Juliou Roberts, skrátka bol to veľký zážitok.“ Amerika na Dagmar zapôsobila, takže sa rozhodla vyskúšať niečo nové a zostala tam ďalších dvadsaťtri rokov.
Život vo vysnívanej Amerike
Na prechádzkach popri oceáne na Malibu Dagmar stretávala mnohé známe tváre. Najčastejšie Dustina Hofmanna s jeho psíkom. Napriek krásnemu prostrediu, začiatky boli naozaj zložité. To, že bola Clooneyho asistentkou už nikoho po čase nezaujímalo a musela si prejsť všetkým, čo cudzinec v novej krajine musí absolvovať. V Los Angeles sa ocitla ako 32-ročná žena, takže s pokorou sa vybrala hľadať si prácu. Amy jej sprostredkovala stráženie detí u VIP klientely. Najviac v nej zarezonovala skúsenosť s dcérou speváka Kurta Cobaina a Courtney Love, vtedy sedemročnej Francescy. „Krásne vedela kresliť a bola veľmi zvedavá. Ale bolo to s ňou náročné, pretože neakceptovala slovo nie, čo je pri výchove pomerne bežný výraz.“ Nasledovala práca pre rodinu s dvomi kórejskými deťmi, kde sa dcéra sťažovala rodičom, že Dagmar nepozná dokonale jej rozprávkové postavičky. Dokonca ju na základe toho prepustili.
Rodičia boli pre svoje deti schopní spraviť všetko, avšak nehľadeli na to, či sa im dostáva dobrá výchova a reálna starostlivosť. Dagmar zatúžila po stabilnej práci, tak začala predávať v obchode s výrobkami s konope. Veľmi sa jej tam darilo, stala sa najlepšou predajkyňou a čoskoro aj jeho manažérkou. Na základe jej úspechu v práci majiteľ ponúkol šikovnej Slovenke starať sa aj o jeho obchod v Arizone. To sa jej však zdalo ďaleko, tak cez ďalšieho kamaráta Amy sa Dagmar dostala do firmy s búranými autami kde sa naučila robiť so softvérom a potrebnými dokumentami v automobilovom biznise. A prišla láska s Američanom Jonom a z nej vzišiel milovaný syn Gabriel. Jon mal firmu s audiovizuálnou technológiou a Dagmar zistila, že jeho vtedajšia účtovníčka zle spracovala údaje. Nesedelo jej dokonca až 40 000 dolárov.
Po jej konfrontovaní sa pani účtovníčka nahnevala zodvihla a odišla. Z pôvodnej zdravotnej sestry a herečky sa po štandatnom zaučení stala účtovníčka. „Na základnej som chodila do matematickej triedy a opäť som sa k číslam vrátila. Veľmi ma bavia.“ Manželstvo s Jonom nevyšlo, syn medičasom vyrástol a Dagmar sa opäť ocitla na rázcestí. Rozhodla sa vrátiť sa na rodnú hrudu.
Všade dobre, doma najlepšie
Dagmarina schopnosť efektívnej organizácie jej dnes prináša svoje ovocie. V súčasnosti sa herečka stará o účtovníctvo klientom z USA zo svojho zrekonštruovaného domu na Záhorí. Cíti sa tam veľmi dobre napriek rozsiahlym prácam, ktorým celý rok čelila. „Konečne začína mať dom podobu po akej som túžila a cítim sa v ňom veľmi dobre. Najradšej mám prírodu, ktorou som obkolesená.“ Z Ameriky rada spomína na blízku slovenskú komunitu, s ktorými je podnes priatelí. Ondreja Rudavského s manželkou Jackie, herečkou Janou Kolesárovou s ktorou sú výborné priateľky…
Herečku ste najnovšie mohli vidieť v jojkárskej minisérii Vytoč môjho agenta po boku Tomáša Maštalíra a Kláry Issovej či Zuzany Kronerovej, ktorá bola aj Dagmarinou profesorkou na vysokej škole.Zahrala si aj v kriminálnej komédii Polícia Hvar, kde hrá barovú speváčku a čoskoro ju uvidíme aj v seriáli Lovec v postave mníšky, či v novom seriáli Pôrodnica ako Staničnú sestrupo boku Jany Kolesárovej. Isté je, že talentovaná herečka sa so svojim vyžarovaním nestratí nikde vo svete.
Foto: archív D.E, Stanka Topoľská