Dnes je štvrtok, 13.august 2020, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Za rok sa stal sólistom Opery SND!

august 01, 2014 - 10:05
Keď bol malým chlapcom, mama ho prihlásila do speváckeho zboru a na flautu, aby sa mu zväčšila kapacita pľúc a napravil prepadnutý hrudník. Ukázalo sa, že to bola z núdze cnosť, pretože MARTIN GYIMESI je dnes sólistom Opery Slovenského národného divadla a už o pár dní sa predstaví širokej verejnosti na jedinečnom kultúrnom podujatí Opera Open Air 2014.
S akými pocitmi ste prijali ponuku na účinkovanie v projekte Opera Open Air, kde sa predstavíte vo Verdiho opere Giovanna D´arco, ktorú odohráte vonku, presnejšie v nitrianskom a trnavskom amfiteátri?  
Bol som milo prekvapený, že ma oslovili s ponukou, aby som sa zúčastnil ako sólista takéhoto netradičného projektu. Bude to vlastne prvé podujatie Opera Open Air na Slovensku. Beriem to ako veľkú česť a veľmi sa na to teším, keďže prídu na podujatie aj spevácke hviezdy zo zahraničia – hlavnú úlohu bude hrať Clara Polito z Talianska, ale príde aj renomovaný americký operný spevák Ewan Bowers. Takže  bude aj pre mňa úžasné, že sa stretnem na jednom pódiu s takýmito uznávanými umelcami. Určite spolu zažijeme krásne chvíle už pri naštudovaní a nácviku tohto diela. Na budúci týždeň nás čakajú prvé skúšky, ktorých sa neviem dočkať, a všetkých ľudí srdečne na túto výnimočnú akciu v auguste pozývam.
 
Ako ste sa dostali k opernému spevu?
Cesta k opere bola veľmi dlhá a ovplyvňovaná rôznymi faktormi. Nastali aj situácie, keď som chcel skončiť s hudbou, keď ma spev nebavil a bral som ho len ako  povinnosť, ktorej sa musím venovať. Začalo sa to tak, že ako šesťročný som mal určité zdravotné problémy – prepadnutý hrudník a lekári mi odporúčali, aby ma rodičia dali do hudobnej školy učiť sa hrať na nejaký dychový nástroj alebo spev. Teda nejakú činnosť, pri ktorej by som bol nútený objem pľúc zväčšovať a rozťahovať tak hrudný kôš. To bol hlavný dôvod, prečo ma mamička prihlásila do Bratislavského chlapčenského zboru a zároveň aj do Ľudovej školy umenia na flautu. V našej rodine sa nikto predtým hudbe nevenoval, akurát mama mi spomínala, že som si od detstva rád pospevoval.
 
Vyštudovali ste na strednej priemyselnej škole elektrotechnickej, až potom ste šli na konzervatórium. Prečo?
Išiel som na elektrotechnickú priemyslovku, ani neviem, prečo sme neuvažovali hneď nad tým, aby som išiel po základnej škole priamo na konzervatórium. Spev ma bavil aj na priemyslovke, čo si všimla moja profesorka francúzštiny, ktorá ma prihlásila na šansónovú súťaž, ktorú som ako tretiak absolvoval. Na konzervatórium som sa prihlásil oveľa neskôr, keď do môjho života vstúpila jedna osoba, ktorá mi tvrdila, že mám potenciál stať sa operným spevákom a odporučila mi, aby som si doplnil hudobné vzdelanie a začal na tom systematickejšie pracovať.
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
ROMAN SLUŠNÝ 
Foto: red

- - Inzercia - -