Študent Strednej priemyselnej školy v Dubnici nad Váhom vyrobil armádneho robota, ktorý sa dostal až na známe Expo do Dubaja! A to je príklad len jednej úspešnej školy v rámci Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). V župe sa o svoje stredné školy starajú. Pripravili viacero programov a akcií, aby rozvíjali stredné školstvo. V rozhovore s predsedom TSK Jaroslavom Baškom sme sa na to pozreli podrobnejšie.
Priamo vo vašom úrade zvyknete robiť prezentáciu stredných odborných škôl v rámci Dňa otvorených dverí na Trenčianskej župe. Ako dlho už robíte túto akciu, a aké sú odozvy?
Prostredníctvom Dňa otvorených dverí TSK má aj verejnosť možnosť nahliadnuť do našich priestorov, kde je pre nich pripravená prezentácia toho najzaujímavejšieho z diania v našich organizáciách – školách, zariadeniach sociálnych služieb, kultúrnych zariadeniach, ale aj spolupracujúcich organizáciách. Veľký priestor dostávajú práve žiaci našich stredných škôl. Školy technického zamerania sa prezentujú svojimi vynálezmi. Na poslednom, ôsmom, ročníku, sme tu mali napríklad dron, predtým to bol armádny robot či ďalšie zaujímavé technické vynálezy. Svoju šikovnosť prezentujú aj školy iného zamerania. V SOŠ obchodu a služieb nám pripravia chutné občerstvenie, ukážu módne účesy, obľúbená býva módna prehliadka Školy umeleckého priemyslu. Správny postup pri prvej pomoci predvedú žiaci našich zdravotníckych škôl. Je toho naozaj mnoho a každému odporúčam, aby si to prišiel zažiť na vlastnej koži. Ešte musím povedať, že v rámci náboru žiakov na naše odborné školy nám pomáha aj výstava Stredoškolák – Hrdina remesla. Je to efektívny spôsob prezentácie činnosti jednotlivých škôl. Majú príležitosť zaujať žiakov základných škôl a získať ich pre štúdium konkrétneho odboru, ktorý potom vieme efektívne prepojiť s praxou cez zamestnávateľov zapojených v systéme duálneho vzdelávania.
Pozrime sa však aj na to, ako je to s vybavením stredných škôl. Majú dostatočne zabezpečené podmienky pre výučbu?
Ako župa sa neustále snažíme postupne znižovať modernizačný dlh na stredných školách, pretože kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu ovplyvňuje okrem skúsených pedagogických zamestnancov a kvalitných učebných pomôcok aj školské prostredie. Na modernizáciu materiálno-technického vybavenia škôl a zatraktívnenie vyučovania získava kraj finančné prostriedky z európskych štrukturálnych a investičných fondov, v nemalej miere sa podieľa na financovaní aj v rámci svojho rozpočtu. Modernizácia škôl, či skvalitňovanie podmienok na výučbu, zahŕňa nielen stavebné úpravy, ale aj opatrenia zamerané na znižovanie energetickej náročnosti škôl. Na financovanie týchto projektov sa kraj každý rok snaží prioritne získať prostriedky z eurofondov.
Poďme sa teraz bližšie pozrieť aj na spomínaný systém duálneho vzdelávania. Ako ste na tom, čo sa týka porovnania s ostatnými krajmi?
V oblasti školstva dosahuje Trenčiansky samosprávny kraj vynikajúce výsledky na pôde duálneho vzdelávania. Sme dlhoročným lídrom aj vďaka aktívnej spolupráci so zamestnávateľmi a vďaka spomínanému projektu Hrdina remesla. V aktuálnom školskom roku je v systéme duálneho vzdelávania zapojených 1 348 žiakov a 22 škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. Čo sa týka firiem, tých je v systéme aktuálne 182. Medzi zamestnávateľmi, ktorí majú v aktuálnom školskom roku najviac žiakov v rámci duálneho vzdelávania, dominujú firmy Thyssenkrupp rothe erde Slovakia, a. s., Považská Bystrica, Brose Prievidza, spol. s. r. o., Continental Tires Slovakia, s.r.o., Púchov, GeWis Slovakia, s.r.o., Prievidza a Danfoss Power Solutions, a. s., Považská Bystrica. V rámci škôl sa najviac žiakov vzdeláva priamo u zamestnávateľov na Strednej odbornej škole strojníckej v Považskej Bystrici, Strednej odbornej škole technickej v Dubnici nad Váhom, Strednej odbornej škole v Prievidzi, Strednej priemyselnej škole v Novom Meste nad Váhom a v Spojenej škole Púchov.
Prečo je podľa vášho názoru duálne vzdelanie dôležité? V čom pomáha študentom stredných škôl?
K otázke odborného vzdelávania a plánovania pristupujeme naozaj zodpovedne, pozorne počúvame zamestnávateľov a počty žiakov sa kryjú s požiadavkami zamestnávateľov. To je cesta, ktorá prináša prospech pre všetky zapojené strany – firmy, školy i samotných žiakov. Veľmi dôležitá je pritom aj podpora technických odborov na školách, predovšetkým tam, kde disponujú centrami odborného vzdelávania a prípravy. Duálne vzdelávanie je preto z nášho pohľadu fungujúci systém, vďaka ktorému sa darí prepojiť teoretické vedomosti s praktickými zručnosťami a poznatkami z praxe. A čo je dôležité, žiakom otvára dvere pre úspešné uplatnenie sa na trhu práce už počas štúdia na strednej škole.
Je známe, že podporujete aj mladé športové talenty, a zamerali ste sa aj na zdravotne znevýhodnených študentov. O čo ide?
V rámci svojich projektov sa zameriavame aj na rozvoj športovej infraštruktúry na našich školách. Budujeme a modernizujeme školské telocvične, ihriská a športoviská. Pochváliť sa tiež môžeme pilotným projektom Hokejovej akadémie v Trenčíne, v rámci ktorého aktuálne finišujeme s výstavbou jedného z najmodernejších športovísk v krajine – hokejovej haly pre talentovaných mladých hokejistov. Jeden z veľkých projektov, ktorý máme teraz rozbehnutý za pomoci prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti SR, je debarierizácia na našich tridsiatich stredných školách. Ide predovšetkým o vybudovanie výťahov alebo schodiskových plošín, ale aj vybavenie špeciálnym nábytkom, či hygienické zázemie, zodpovedajúce potrebám osôb s obmedzením pohybu. Chceme tak sprístupniť kvalitné vzdelávanie aj žiakom, ktorí majú zdravotné obmedzenia. Maximálna výška financií, ktoré môžu školy v pôsobnosti kraja získať, je 5,4 milióna eur, pričom príspevok pre každú z nich je maximálne 180 tisíc eur.
Stredné školy v TSK – sumár
-Trenčianska župa má v zriaďovateľskej pôsobnosti 38 stredných škôl, jednu jazykovú školu a Krajské centrum voľného času v Trenčíne. Z tohto počtu je deväť gymnázií, tri obchodné akadémie, tri stredné zdravotnícke školy, jedna škola umeleckého priemyslu, jedna športová škola a zvyšok tvoria stredné odborné školy zamerané na vzdelávanie v rôznych študijných a učebných odboroch.
-Na župných stredných školách sa aktuálne vzdeláva viac ako 15 700 žiakov. Najväčší záujem je o Školu umeleckého priemyslu a Strednú zdravotnícku školu Celestíny Šimurkovej v Trenčíne, ale tiež o Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne.
-Čo sa týka študijných odborov, najväčší záujem je o štúdiá na gymnáziách a obchodných akadémiách. V rámci stredných odborných škôl sú to najmä odbory staviteľstvo, elektrotechnika, praktická sestra, zubný asistent, informačné a sieťové technológie či športové gymnázium.
-Z učebných odborov sa žiaci najviac zaujímajú o odbor autoopravár -mechanik. Ak sa na odbory pozrieme z hľadiska duálneho vzdelávania, zo strany zamestnávateľov je najväčší záujem o odbory mechanik-nastavovač, mechanik-mechatronik a mechanik-elektrotechnik.
Šikovní Dubničania
Mimoriadne úspešnou školou v Trenčianskom kraji je Stredná priemyselná škola v Dubnici nad Váhom. Na konte má niekoľko naj.
-Bola ocenená ako najinovatívnejšia škola na Slovensku v školskom roku 2022/2023, stala sa teda víťazom InoŠkola.
-V školskom roku 2021/2022 bola táto škola podľa hodnotenia INEKO najlepšia škola v rámci stredných odborných škôl v Trenčianskom kraji. A ako 10. najlepšia stredná odborná škola v rámci celoslovenského hodnotenia.
-Študent tejto školy – Igor Michalec, vyrobil armádneho robota, ktorý sa dostal až na Expo do Dubaja.
-Ďalší študent – Michal Lajčiak, sa stal víťazom špeciálnej ceny Vedecký talent SAV a pocestuje do USA na prestížnu súťaž nádejných vedcov.
-Na Dni otvorených dverí Trenčianskeho samosprávneho kraja táto škola prezentuje tie najzaujímavejšie „vychytávky“ zo svojej dielne.
-„Tieto úspechy len dokazujú kvalitu vzdelávania na tejto škole. Verím, že aj v budúcnosti budeme môcť na škole podporovať a rozvíjať schopnosti ďalších talentovaných a nadaných žiakov, ktorých zaujíma elektrotechnika, elektronika, programovanie alebo strojárstvo. Vďaka nadobudnutým vedomostiam a schopnostiam sa budú vedieť presadiť aj na medzinárodnom trhu práce. A ešte musím podotknúť, že úspechy tejto školy ma tešia, nielen ako trenčianskeho župana, ale predovšetkým ako absolventa tejto veľmi kvalitnej školy,“ hovorí Jaroslav Baška.
Veľvyslanectvo mladých
Vydavateľstvo STAR production sa už štrnásť rokov venuje podpore mladých prostredníctvom úspešného projektu Veľvyslanectvo mladých. Jeho cieľom je dať šancu presadiť sa stredoškolákom a rozvíjať ich schopnosti. Zatiaľ čo po minulé roky boli témy zamerané skôr na humanitné odbory, tento rok sme sa rozhodli dať šancu aj študentom technických smerov.
Partner projektu Slovenské elektrárne a.s. pripravil dve špeciálne témy pre stredné aj vysoké školy:
Témy pre stredné školy:
- Energetické minimum na školách, využitie umelej inteligencie pre lepšie porozumenie energetiky, technika je aj pre dievčatá
- Transformácia uhoľnej elektrárne na energetický turizmus a rozvoj cestovného ruchu
Partner projektu spoločnosť VUJE, a. s. témy zamerané na energetickú gramotnosť:
Témy pre stredné školy:
- elektrická spotreba domácností
- energetická bezpečnosť
- znižovanie závislosti od vonkajších vplyvov
Ak vás tieto témy zaujali, pošlite nám do 15. mája 2024 svoj projekt a možno práve vy získate prestížny titul Veľvyslanec mladých a atraktívne ceny.
Viac informácii nájdete na www.velvyslanectvo-mladych.sk
Viera Mašlejová
Foto: TSK