Možno naň vôbec nemáte náladu, ale zas ignorovať ho môže byť na škodu. Okolo sviatku svätého Valentína existuje mnoho zaujímavostí, o ktorých ste určite nepočuli.
• 14. február sa teší veľkej popularite v Taliansku, Španielsku, Portugalsku, vo Francúzsku, v Británii, USA, Kanade, Japonsku aj Austrálii. V Japonsku dievčatá dávajú chlapcom čokoládu. Muži, ktorí darček dostali, sa môžu dotyčnej revanšovať a o mesiac 14. marca jej podarovať čokoládu bielu.
• Výraznú podporu sviatku zaľúbených začali dodávať podnikatelia, obchodníci i výrobcovia sladkostí, suvenírov a ďalších predmetov. Do ponuky sa dostali tiež špeciálne pohľadnice, tzv. „valentínky“, kde zaľúbenci píšu láskyplné vyznania. Takýto lístok má mimochodom najbližšie k jednej z najstarších legiend o svätom Valentínovi.
• Podľa nej pôvodne pohanský kňaz Valentín, neskoršie vyznávač kresťanskej viery, žil v Ríme v treťom storočí po Kristovi. V ríši platil dekrét cisára Claudia. Zakazoval rímskym vojakom oženiť sa, pretože manželstvo by odvrátilo ich pozornosť od plnenia vojenských povinností.
• Svätý Valentín vnímal toto nariadenie ako porušenie Božích zákonov. Snúbencov však oddával potajomky, za čo bol neskôr uväznený. No aj vo väzení pomáhal kresťanom, povzbudzoval ich modlitbami a robil zázraky. Najznámejším je vrátenie zraku dcére žalárnika. Keďže Valentín sa viery nevzdal, 14. februára roku 270 ho Rimania popravili. Legenda dodáva, že Valentín stihol pred smrťou napísať lístok žalárnikovej dcére s vyznaním lásky. Presne toto gesto sa stalo základom valentínskej tradície.
• Ak by ste si sviatok svätého Valentína radi pripomenuli aj viackrát do roka, potešíme vás. Môžete ho osláviť aj v iný dátum. Pravoslávna cirkev slávi svätého Valentína 6. a 30. júla. V Grécku deň zaľúbených pripadá na 3. júla, v Brazílii na 12. júna a vo Walese ho oslavujú 25. januára.