Dnes je pondelok, 10.máj 2021, meniny má: Viktória
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zbavte dózy na potraviny nepríjemného zápachu

september 14, 2015 - 16:13
Plastové nádoby na potraviny sú užitočným pomocníkom do domácnosti. Či už v nich skladujete zvyšky jedla v chladničke, prenášate obedy do práce alebo si beriete zákusky od starej mamy, po určitom čase sú plné rôznych, nie vždy príjemných pachov. O niečo horšia je mastnota z mäsitých jedál, ktorá na rozdiel od zápachu zmizne po niekoľkých umytiach. Čo ale robiť, ak chcete, aby boli vaše dózy ako nové?
Foto: 

Citrón

Predtým, než sa rozhodnete nádobu nasatú pachom z uskladneného jedla umyť, rozkrojte citrón na polovice a dôkladne ním potrite vnútro dózy. Nechajte citrónovú šťavu chvíľu pôsobiť a až potom nádobu umyte saponátom na riad. Týmto spôsobom sa zbavíte zápachu z rybiny. Rovnaký postup sa dá zopakovať aj s trochou octu.

Káva

Málokto vie, že káva je nielen skvelý aromatický nápoj, ale aj výborný prostriedok na pohlcovanie zápachu. Ak aj po citrónovej kúre dózy na potraviny páchnu po jedle, dajte na dno nádoby niekoľko celých kávových zŕn a nádobu zavrite vrchnákom. Už po niekoľkých hodinách by mali kávové zrná zápach neutralizovať.

Ak nemáte poruke kávové zrná, mali by postačiť aj usadeniny zo zalievanej kávy. V tomto prípade zvýšite ich účinnosť tým, že zatvorenú nádobu s dvomi lyžičkami kávovej usadeniny rozotrenej po dne nádoby vložíte na noc do mrazničky. Keď nádobu vyberiete, nechajte zmrznuté usadeninu rozpustiť. Dózu potom opláchnite vodou a po zápachu by nemala zostať ani stopa.

Paradajková šťava

Pomocou šťavy z paradajok či rajčinového džúsu tiež dokážete eliminovať nepríjemný zápach. Zoberte si vyradenú zubnú kefku, nalejte do zapáchajúcej dózy paradajkovú šťavu a zubnou kefkou ju poriadne vydrhnite aj s vrchnákom nádoby. Opláchnite dózu čistou vodou, neutierajte ju, len ju nechajte odkvapkať a potom ju vložte na noc do mrazničky. Keď ju vyberiete, umyte ju saponátom na riad a nádoba by mala byť voňavá a pripravená na ďalšie použitie.

Sóda bikarbóna

Pripravte si roztok zo sódy bikarbóny. Stačia 4 polievkové lyžice na liter teplej vody. Keď sa sóda rozpustí vo vode, vložte do nej zapáchajúce plastové nádoby aspoň na 30 minút. Ak bolo tridsať minút málo, postup opakujte kým pach nezmizne, prípadne pridajte ďalšiu lyžicu sódy.

Bielidlo

Ak predošlé postupy na odstránenie zápachu nestačili, môžete vyskúšať roztok z bielidla. V tomto prípade majte na pamäti, že bielidlom môžete čistiť len bezfarebné plastové nádoby. Roztok pripravíte z jednej polievkovej lyžice tekutého chlórového bielidla zmiešaného so šálkou teplej vody. Nalejte ho do dózy a nechajte pôsobiť 20 – 30 minút. Nádobu následne umyte horúcou vodou a saponátom na riad tak, aby ste mali istotu, že ste bielidlo úplne vyčistili.

Autor: Zuzana Čapčíková
Foto: Shutterstock

- - Inzercia - -