Násilie v domácnostiach je špecifické v tom, že k nemu dochádza vždy v intímnych vzťahoch medzi najbližšími osobami. Ide o násilie, ktorého cieľom je ovládať alebo utláčať inú bytosť, a to ponižovaním a vyvolávaním strachu – slovným, fyzickým a citovým týraním.
Domáce násilie je opakované dlhodobo trvajúce násilie a týranie. Obeť je vystavovaná násiliu zas a znova, pretože medzi ňou a páchateľom je blízky vzťah. „V roku 2022 Policajný zbor SR zaznamenal celkovo 1 168 trestných činov spáchaných v rámci domáceho násilia. Domáce násilie sa však vyznačuje vysokou mierou latencie a počet týchto prípadov môže byť omnoho vyšší v porovnaní so štatistickými údajmi Policajného zboru,“ hovorí Karolína Barinková, hovorkyňa PZ SR. V roku 2018 zaznamenala polícia celkovo 1 600 trestných činov spáchaných v rámci domáceho násilia. V porovnaní s rokom 2018, teda s obdobím pred vypuknutím pandémie Covid-19, je to menej o 432 trestných činov.
Covid ešte viac zakryl násilie
Ako upozorňuje polícia, čísla však v tomto prípade nemusia byť objektívne. „Štatisticky pokles trestnej činnosti páchanej v rámci domáceho násilia však neznamenaná, že došlo aj reálne k poklesu domáceho násilia. Obete totiž ostali doma, za stálej prítomnosti násilníka a pri sťažených možnostiach vyhľadať pomoc kompetentných orgánov, vrátane polície. Počet prípadov teda môže byť omnoho vyšší, než sú štatistické údaje zaznamenané Policajným zborom. V období pandémie mohlo dôjsť k zvýšeniu latencie tejto trestnej činnosti, pričom predpokladáme, že tento stav môže trvať aj naďalej,“ vysvetľuje Barinková. Ako jeden zo závažných prípadov uviedla Barinková prípad týrania družky v spoločnej domácnosti v rodinnom dome, pri ktorom mal páchateľ okrem iného svoju družku v opakujúcich sa intervaloch biť dreveným poriskom lopaty a laminátovým bičom na kone. „Spôsobil jej ťažkú ujmu na zdraví – zohyzdenie a čin spáchal závažnejším spôsobom konania – so zbraňou, po dlhší čas a surovým spôsobom – rozsudok Okresného súdu Levice 3T/85/2022. Právoplatné rozsudky súdov v konkrétnych trestných veciach sú zverejnené na webovom sídle Ministerstva spravodlivosti SR,“ dodala Barinková.
Viac o téme domáce násilie sa môžete dočítať v budúcom čísle Slovenky, ktoré vyjde 24. apríla.
Spracovala Viera Mašlejová
Foto: Shutterstock