Letné mesiace sa už tradične spájajú s dovolenkami. Školáci majú prázdniny, výrobné spoločnosti celozávodné dovolenky. Čerpajú ženy viac dovolenky ako muži? A koľko si jej vlastne doprajú?
V mesiacoch júl až september si zamestnanci na Slovensku vyčerpajú najviac dovoleniek. Potvrdzujú to aj údaje Štvrťročného výkazu o cene práce ISCP. V rámci referenčného obdobia – 2020 a 2022, čerpali zamestnanci na Slovensku priemerne 20,51 hodiny dovolenky mesačne, čo predstavuje takmer 40 percent celoročného čerpania.
Ženy verzus muži
Zo štatistických výstupov možno konštatovať, že ženy na Slovensku čerpali viac dovoleniek ako muži. V rámci referenčného obdobia sa to potvrdzuje v jednotlivých krajoch, odvetviach a aj pri medziročnom porovnaní. Rozdiel je primárne spôsobený nutnosťou zabezpečiť starostlivosť o deti počas školských, najmä letných, prázdnin, ktorú často zabezpečujú vo väčšej miere práve ony.
Regionálne rozdiely
Ak sa na štatistické údaje pozrieme z regionálneho pohľadu, je dôležité na úvod uviesť, že dáta sú spracovávané podľa sídla zamestnávateľa, nie podľa miesta trvalého bydliska zamestnanca. Najviac boli čerpané dovolenky zamestnancami v Košickom kraji, a to na úrovni priemere 21,25 hodiny mesačne. U žien to bolo 22,59 hodiny mesačne, u mužov iba 20,18 hodiny dovolenky mesačne. V priemere najmenej dovolenky čerpajú muži v Trnavskom kraji – 19 hodín mesačne a ženy v Prešovskom kraji – 20,39 hodiny mesačne.
Učiteľky vedú
Ak čerpanie dovoleniek skúmame z pohľadu odvetví, školské prázdniny a povinné čerpanie dovoleniek spôsobujú, že najvyššie čerpanie v rámci referenčného obdobia bolo zaznamenané v odvetví vzdelávania, v priemere takmer 50 hodín mesačne. V „covidovom roku“ 2020 dokonca takmer 53 hodín mesačne na zamestnanca. Priemerné čerpanie dovoleniek v ostatných odvetviach bolo pritom na úrovni 18,9 hodiny mesačne. Odvetvie vzdelávania je zároveň odvetvím s najväčším podielom žien – ženy predstavujú až 79,7 percenta z celkové počtu zamestnancov. Nie je preto prekvapením, že v rámci odvetvia vzdelávania bol rozdiel medzi čerpaním dovoleniek u mužov a žien druhý najvyšší, a to na úrovni 3,47 hodiny mesačne.
Muži – umelci dovolenkujú viac
Odvetvie zdravotníctva a sociálnej pomoci, kde ženy predstavujú až 79,5 percenta zamestnancov, je prekvapivo odvetvím, v ktorom mali muži tretie najvyššie čerpanie dovoleniek zo všetkých odvetví. Medzi odvetvia s vysokým zastúpením žien patrí aj verejná správa a obrana, povinné sociálne zabezpečenie – pracuje tam až 72,5 percenta žien. Odvetvie, v ktorom bolo druhé najvyššie čerpanie dovoleniek v referenčnom období – priemerne na úrovni 26,76 hodiny mesačne, bolo zároveň odvetvím s najväčším rozdielom medzi mužmi a ženami. Kým ženy vo verejnej správe a obrane, povinnom sociálnom zabezpečení čerpali priemerne 28,11 hodiny dovolenky mesačne, muži iba 21,67. Štatistické údaje ukazujú, že na Slovensku máme dve odvetvia, u ktorých v referenčnom období čerpali dovolenku viac muži ako ženy – umenie, zábava a rekreácia a administratívne a podporné služby. Boli to však nevýznamné rozdiely neprekračujúce jednu hodinu mesačne.
Najmenej oddychu
Sezónnosť však ovplyvňuje aj opačný pól – odvetvia s najnižším čerpaním dovoleniek. Oproti ostatným, obe pohlavia najmenej čerpajú dovolenky v odvetviach ubytovacie a stravovacie služby, administratívne a podporné služby i poľnohospodárstvo, lesníctvo a rybolov.
Natália Cíbiková
TREXIMA Bratislava