Janka Gurníková prezrádza príslovie, ktorým sa sama riadi: „Lepšie je robiť veci nedokonalo, ako ich nerobiť vôbec.“ Ajurvéda je predsa o postupnom budovaní dobrých návykov bez tlaku na dokonalosť, čím vytvára základ zdravého života. Pamätajte, že úspech nie je len o konečnom výsledku, ale aj o ceste, ktorú prekonávame, o lekciách, ktoré sa naučíme, a o schopnosti pokračovať vpred. Takže, akonáhle príde neúspech, nehľadajte ho ako dôvod na zastavenie, ale ako výzvu a príležitosť na zlepšenie. Napríklad aj pomocou ajurvédy.
Predstavte si ženu, ktorá ešte nikdy neprišla do kontaktu s ajurvédou. Čo by ste jej poradili vyskúšať ako prvé?
Začať vecami, ktoré vníma ako najjednoduchšie. S ajurvédou som zoznámila už tisíce žien a tak viem z vlastnej skúsenosti povedať, že u každej je to niečo iné. Na začiatok však odporúčam zamyslieť sa nad tým, ako to v živote máme. Ako sa cítime po väčšinu dní, ako spávame, ako nám funguje trávenie. A zamerať sa na oblasť, v ktorej chceme urobiť nejakú zmenu. Ak sa väčšinu dní žena cíti unavene a bez energie, prvým krokom by malo byť vyladenie denného režimu.
Ajurvéda odporúča skoré ranné vstávanie, ešte pred východom slnka, a uľahnutie do postele pred 22.hodinou. Ďalej platí, že najdôležitejším jedlom dňa je obed a ten by mal byť konzumovaný pravidelne v rovnaký čas, na poludnie, keď je náš tráviaci oheň najvýkonnejší. Pomôže tiež vedomé rozhodnutie eliminovať čas strávený za počítačom či s mobilom v ruke. Namiesto toho si nájsť chvíľku ticha pre seba. Chvíľku, kedy nemusí nič robiť, ale len tak byť. Pokojne oddychovať.
Pretože oddych nie je strata času, ale nutnosť. Ak zle spáva, odporúčam, aby si každý večer pred sprchou namasírovala telo teplým sezamovým olejom, pripravila si pohár prevareného mlieka s mletým muškátovým orieškom a medom, zapla si v spálni difuzér s levanduľovým esenciálnym olejom. Ak chce podporiť trávenie, je potrebné dbať na to, aby namiesto studeného jogurtu či rožku s maslom a šunkou začala raňajkovať teplé, ľahko stráviteľné jedlo, napríklad obilnú kašu, a pri varení používala viac korenín, ktoré náš tráviaci oheň podporujú.
Mnohé možno odrádzajú aj obavy, že ide o niečo príliš náročné a neskombinovateľné s dennými povinnosťami. Dá sa zapasovať do každodenného systému?
Práveže dá a mojou prácou je sprevádzať ženy touto zmenou a začlenením ajurvédskych návykov do bežného života. Ajurvéda totiž vôbec nemusí byť nič zložité, komplikované a vzdialené. Ajurvéda je v prvom rade praktická a flexibilná – jej základom je prispôsobenie sa potrebám jednotlivca a životným okolnostiam. Nemusíte prevrátiť svoj život naruby, aby ste mohli čerpať z jej múdrosti. Naopak, jej čaro spočíva v malých zmenách, ktoré postupne zapadnú do nášho každodenného systému.
O akých zmenách hovorím? Na kvalitu našich dní najvýraznejšie vplýva to, aké máme ráno a čo robíme po prebudení. Ideálne je vstávať pred východom slnka. Podľa ajurvédy sa v dobe približne hodinu až hodinu a pol pred svitaním odohráva tzv. brahmamuhurta. Brahmamuhurta je časový úsek, keď prevláda najčistejšia energia prírody, sattva, so svojimi špecifickými vlastnosťami. Je to čas dňa, kedy je náš mozog úplne najviac „fresh”, a to by sme mali adekvátnym spôsobom využiť.
Ajurvéda odporúča tento čas venovať posunu seba. Je to ideálny priestor na vzdelávanie, učenie sa nových vecí, meditáciu a rozjímanie. Z môjho osobného života môžem potvrdiť, že nie je nič lepšie ako vstať v čase, keď rodina ešte spí a spraviť si minimálne hodinu pre seba a pre svoj skvelý štart do nového dňa. Ten prirodzene nezačína tým, že by sme ako prvé vzali do ruky mobil a prerolovali sociálne siete a prečítali emaily. To v žiadnom prípade.
Čo všetko sa dá ajurvédou dosiahnuť?
Ajurvéda sa prekladá ako náuka o živote. A ako pestrý je život, tak pestrá, obsiahla a dynamická je aj ajurvéda. Preto vďaka zakompovaniu jej princípov môžeme zlepšiť mnoho oblastí nášho bytia. Najčastejším podnetom, prečo sa ľudia zaujímajú o jej poznanie, je túžba zlepšiť svoje fyzické zdravie. Ajurvéda učí, že zdravie a vitalita začínajú rovnováhou dóš, energií či regulátorov, ktoré v tele máme. Sú tri – váta, pitta a kapha.
Ak v našom tele fungujú tak, ako majú, tak dokážeme hravo predchádzať ochoreniam, podporiť imunitu, mať dostatok energie, optimalizovať trávenie, zmierniť chronické ochorenia a bolesti. Hoci sa ajurvéda často označuje ako „tradičná indická medicína” alebo „alternatívna medicína“, v skutočnosti je ale viac ako len medicína, na ktorú by sa mal človek obrátiť, keď ho začne trápiť nejaký zdravotný problém. Ajurvéda je predovšetkým skvelou formou prevencie.
A nie je to len o fyzickom tele. Keďže je ajurvéda holistickým prístupom, znamená to, že vníma aj dôležitosť mysle a našej duševnej pohody. To je ďalšia veľká oblasť, v ktorej vie byť nápomocná. Ajurvédske návyky dokážu zlepšiť kvalitu spánku, zvyšujú koncentráciu a jasnosť, pomáhajú lepšie zvládať stres. To ocení v dnešnej dobe každá žena.
Môžete konkrétne na sebe uviesť príklady, ako vám ajurvéda zmenila život?
Ľudia často očakávajú ako odpoveď na túto otázku, príbeh o tom, ako som sa vďaka poznaniu ajurvédy dostala z nejakej vážnej choroby a na základe osobnej skúsenosti sa ju rozhodla šíriť ďalej. Taký príbeh ale nemám.
Mala som to šťastie, že som od mlada počúvala svoje túžby a volania duše a to ma priviedlo k štúdiu ajurvédy v pomerne mladom veku, v čase, keď som skončila vysokú školu v Prahe. Pomerne skoro som tiež zistila, že to je niečo, čomu sa chcem v živote profesionálne venovať a tak som na čas vycestovala aj do Indie, kde som absolvovala ďalšie vzdelávanie v ajurvédskom centre na brehu Gangy.
Dokáže zázraky aj v kuchyni. Čo všetko zahŕňa pojem strava podľa ajurvédy?
Podľa ajurvédy platí, že sme tým, čo jeme. Respektíve tým, čo dokáže naše telo stráviť. Pretože to nie je len o tom, čo máme na tanieri, i keď to je presne tá najviac rozoberaná vec, ktorá ľudí zaujíma. Aj mne často chodia otázky typu: „A čo by som mala jesť? Ktoré potraviny sú pre mňa vhodné?“ Ale odpoveď nie je stále taká jednoznačná. Platí totiž pravidlo, že dôležitejšie než to, čo jeme, je kedy a ako jeme.
A v akom stave je náš tráviaci oheň agni. Ajurvéda chápe, aké zásadné je stravovanie. Táto náuka je dokonca často nepresne prezentovaná ako „výživový smer”. Jednoducho metóda nejakého špeciálneho stravovania. Určitá diéta. Pri slove „diéta“ si často predstavíme módny experiment s vylúčením určitých potravinových skupín na dosiahnutie krátkodobého cieľa, ako je napríklad chudnutie či vyriešenie nejakého tráviaceho problému.
Slovo „diéta“ zvyčajne naznačuje obmedzenia, limity a akúsi uniformnosť a vhodnosť pre všetkých – čo je v absolútnom rozpore s tým, ako ajurvéda funguje. Ajurvédska strava nie je „diéta“ v modernom zmysle slova, ktorá sa sústredí len na konzumované potraviny. Namiesto toho ponúka oveľa komplexnejší prístup, ktorý zahŕňa nielen to, čo jeme, ale aj kedy a ako jeme – vrátane nášho vlastného duševného stavu. Dôležité je jedávať dvakrát, maximálne trikrát denne, na raňajky, obed a večeru. Žiadne „pozobkávanie“ sladkostí či iných „fajnoviek“ počas dňa.