Zoznámte sa s našou Osobnosťou Bratislavy, MDDr. Luciou Richterovou MPH, MBA. Pracovitá zubárka si bola svojou medicínskou cestou istá už od detstva. Ako dieťa lekárov bola v prostredí bielych plášťov vždy doma a je to tak stále. Svoj odbor si vybrala najmä vďaka tomu, že vidí ako krajší a funkčnejší úsmev priamo ovplyvňuje kvalitu života každého pacienta. Ortodontistka pracuje v Ružinove a na Bratislavu nedá dopustiť. Len ju pred ňou nenazvite Blava..
Lucia, stojíte aj za vzdelávaním budúcich Bratislavčanov a Bratislavčaniek, keďže ste si v poslednom období okrem štandartnej pracovnej náplni pridali aj prednášanie po bratislavských základných školách..
Áno, spolu so sestričkou, ktorá študuje dentálnu hygienu, chodievame prednášať prvákom, druhákom aj tretiakom. Snažíme sa robiť medzi nimi osvetu. Je veľmi podstatné začať už v detstve. Ukazujeme im ako si majú správne čistiť zuby, prinesú si svoje kefky a my im názorne ukážeme techniku čistenia. Vysvetlíme im kto je zubný lekár, sestrička a kto dentálny hygienik. Rozprávame sa aj o správnych stravovacích návykoch. Som rada, že veľa detí dnes už chodí aj na dentálnu hygienu. Hovoríme im aj o dôležitosti preventívnych prehliadok. Nech nejdú až vtedy, keď je neskoro. Na konci každej prednášky je vždy diskusia a teší ma záujem detí o svoje zúbky.
Kedy ste sa rozhodli venovať zubnému lekárstvu, a čo vás k tomu motivovalo?
Určite rodičia. Mamina je reumatológ – internista a otec pracuje ako čelustný ortopéd. Odmalička som videla rozdiely medzi všeobecnou medicínou a zubným lekárstvom. Ocino robí strojčeky a jeho detskí pacienti sa k nemu vždy tešili. Vyrovnal im zuby a tým im zmenil aj kvalitu života.
Mali ste už od detstva túžbu pomáhať ľuďom prostredníctvom medicíny?
Deti vedia byť k sebe kruté, posmievajú sa navzájom, ale keď dáte strojček dole, žasnú ako krásne sa zuby vyrovnali. Vnímala som tú ich radosť a aj to ma motivovalo ísť študovať zubarinu do Olomouca. Dodnes som rada za to rozhodnutie. Navyše je to odbor, kde sa môžete stále posúvať.
Ako vyzerá váš typický deň? Aké sú najväčšie výzvy, ktorým čelíte pri práci so svojimi pacientmi?
Nikdy neviem, čo ma v robote čaká. Aj keď si naplánujem deň, je to vždy ináč. Som však rada za to, že sa teším na každý deň v práci. Občas ma v nej síce čaká množstvo pacientov, ale neprekáža mi to. Najväčšie výzvy sú v tom, že je to práca s ľuďmi a tí vedia byť rôzni. Našťastie naši pacienti sa chcú liečiť, pretože im záleží na postavení ich zubov. A spoločne na tom pracujeme. Verím, že k nám chodia s radosťou. A snažím sa mať dobrú náladu počas celého dňa. To funguje najlepšie.
S akými problémami alebo obavami sa najčastejšie stretávate u pacientov z Bratislavy? Zaznamenali ste nejaké špecifické trendy?
Nikto nepríde do obchodu a nepovie, že kúpil som si desať rožkov a chcem zľavu. U nás to niektorí pacienti robia, ale ja nemôžem za to, ako je to na Slovensku nastavené a nie je mi to príjemné. Snažíme sa ponúkať najkvalitnejšie služby, tak ako sa len dá. Mimo pracovnej doby venujem svojmu povolaniu množstvo času. Lekári chodia na drahé víkendové školenia, ktoré nás posúvajú ďalej. Investujem do seba tak, aby som neustále napredovala. Teraz som sa prihlasíla na doktorantské štúdium a už sa ma niektorí ľudia snažili odhovoriť. Snažím sa na sebe neustále pracovať a nezaspať na vavrínoch. Mrzí ma aj to, keď vidím, že niektoré zubné ambulancie robia strojčeky, nemajú na to potrebné vzdelanie a ľudia prídu iba kvôli nízkej cene a potom z toho môže byť problém. Väčšina ľudí si našťastie kvalitu váži.
Ako sa mení prístup Bratislavčanov k starostlivosti o zuby v priebehu rokov? Vnímate posun v ich informovanosti alebo záujme o zdravie?
Ľudia si už v týchto časoch dávajú viac pozor na prevenciu. Vždy je lacnejšie prísť s malým kazom ako rovno s polkou úst. Je citeľné, že potom, čo sa zaviedlo platenie u zubára, ľudia si začali dávať väčší pozor na svoje ústne zdravie. Mrzí ma zrušenie benefitov na dentálnu hygienu, pretože to pacienti vo veľkom využívali a mnohým to pomohlo.
Aké novinky alebo trendy v oblasti zubného lekárstva vás najviac zaujali? Plánujete ich zaviesť aj do svojej praxe?
Tým pádom, že prišla digitalizácia, vieme ošetriť aj viac pacientov. Odpadla možnosť robiť otlačky zubov, dnes už skenujeme digitálne. Nemusíme fotky vyvolávať na film, ale fotíme už telefónom. Následne presunieme fotky rovno do počítača. Ošetrenie trvá celkovo kratšie než predtým. A pacient nemusí mať tak dlho otvorené ústa. Existujú aj rôzne aplikácie, napríklad ak vaše dieťa nosí strojček, vieme ho každý týždeň virtuálne kontrolovať. Tým sa obmedzí čas návštev v ambulancii a rodičia si nemusia brať voľno v práci. Každý má dnes toho v práci veľa a chcú vždy posledné možné termíny, najradšej by prišli večer, ale aj zubár je len človek (úsmev).
Aký je váš vzťah k Bratislave? Čo pre vás toto mesto znamená osobne a profesijne?
Som rodáčka z Bánoviec nad Bebravou. Je to malé mesto, kde sa všetci navzájom poznajú. Do Bratislavy som chodila už v maminom bruchu. Študovala som síce v Olomouci, ale hneď po skončení školy som sa vrátila na špecializačné štúdium do Bratislavy. Veľmi mi prirástla k srdcu a nemám rada, keď ju niekto volá Blava. Je dostatočne veľká a cítim sa v nej bezpečne. Je to moderné mesto s krásnou architektúrou, pamiatkami a bohatým kultúrnym životom. Ľudia v nej nie sú tak zahľadení do seba a jej poloha je skvelá. Za 24 hodín sa viete dostať do celého sveta. Nevedela by som si vybrať iné mesto na Slovensku na život.
Čo by ste odkázali mladým ľuďom, ktorí sa chcú venovať zubnému lekárstvu? Aké rady by ste im dali na začiatok ich kariéry?
Aby vydržali a nezľakli sa toho, že štúdium je ťažké. Áno je, ale stojí za to ho vyštudovať. Je to krásne povolanie. Keď sa stane vašim koníčkom, tak to je k nezaplateniu. Investícia na začiatku je vyššia, ale dá sa to zvládnuť. Najdôležitejšie je, aby neklamali na skúškach a makali na sebe. Na kresne vás všetko raz dobehne a potom to už nie je sranda. Študovať čelustnú ortopédiu znamenajú tri roky navyše, ale ubehlo to ako voda a dnes robím to, čo ma napĺňa.