Folklór zaujíma rozmanitú paletu ľudí a pre každého znamená niečo iné. Jedno je však isté, folklór spája davy a máme byť na čo hrdí. Slovenské tradície a dedičstvo nám ponúkajú ponorenie sa do seba, aké potrebuje každý jeden z nás.
Iný kraj, iný mrav – iný človek, iný pohľad na folklór. Účastníkov a partnerov najväčšej folklórnej udalosti roka Slovenský deň kroja v Banskej Bystrici sme sa pýtali, čo pre nich tradície, folklór a Slovenský deň kroja znamenajú.
Emócie pre každého
Moderátorka denného programu Barbora Špániková: “Folklór pre mňa znamená korene a spomienky na prastarých rodičov. To, čo my považujeme za tradície, boli bežné udalosti v ich živote. Skutočne ma fascinuje návrat k prírode a tomu, čo ponúka v zmysle fauny a flóry. Naši predkovia vnímali prirodzený kolobeh prírody a javy, ktoré im pomáhali žiť.”
Mária Reháková: “Som skutočne nadšená z toho, ako dopadol šiesty ročník udalosti Slovenský deň kroja.Námestie vyzeralo doslova ako rozkvitnutá lúka. Nálada a atmosféra vznikli vďaka účastníkom ktorí prišli z každého kúta Slovenska a priniesli sem svoju energiu, tance, spev a svoj krásny kroj. Za to im všetkým ďakujem.”
Simona Simanová: “Do Banskej Bystrice sa ako rodená Bystričanka vždy veľmi teším, je tu fantastické publikum a myslím si, že Slovenský deň kroja je nádherná akcia. Od rána sem prídu tisícky folkloristov, mladých ľudí, udržiavajú naše tradície, náš folklór, je tu hudba, tanec a najmä skvelí ľudia. Je to skvelá akcia a veľmi rada prídem opäť.”
“Slovenský deň kroja je pre mňa pripomienkou toho, že Slovensko je historicky bohatá krajina plná emócií a krásy. A folklór je veľkou súčasťou toho. Oprieť sa oň môže každý z nás, najmä vo chvíľach, keď je nám ťažko. Rozveselí nás a dodá akýsi staromaterský kľud do života. Myslím si, že má až liečivé účinky,” vyjadrila sa Andrea Gontkovičová zo spoločnosti Philip Morris. Na výnimočnú udalosť zvolila kroj zo svojho rodného kraja.
Absolútna Slovenka roka 2023 Silvia Manduľáková: “Folklór pre mňa znamená pohľad do minulosti. Život našich predkov sa odráža na krojoch, je to odkaz prírody, lásky, tvrdej práce, rozdielnosť v regiónoch ale pritom spojenie pre našu krásnu domovinu Slovensko.”
Veronika Šiklová: “Hoci som Moraváčka, pôvodom z Vysočiny, k folklóru som sa dostala vďaka zamestnancom v Residence hoteli na Donovaloch a spoločným projektom s pani Rehákovou, za ktoré som veľmi vďačná. Kroj a folklór pre nás znamená tradície, históriu a Slovensko.”
Tradície v každodennosti
Jedinečného projektu sa zúčastnila aj Česká mincovňa Slovensko zastúpená Ľudmilou Fülöpovou. Bola tu pokrstená jedinečná minca zobrazujúca detviansky ľudový motív a je ideálnou pamiatkou na našu krajinu či výnimočnú udalosť.
Špeciálny moment s uctením tradícií nastal aj vo chvíli, keď zástupkyňa spoločnosti Hyza Marta Matúšová a zástupkyňa generálneho partnera COOP Jednota Slovensko, pani Margaréta Nosáľová podarovali Márii Rehákovej kyticu ako poďakovanie za jej činnosť. Na rad prišli úctivé a dojemné slová adresované celému osadenstvu: “Chceme vám vzdať úctu za to, čo všetci robíte. Že odovzdávate tradície, aby sa šírili aj na ďalšie generácie.” Prišlo aj špeciálne poďakovanie autorke a organizátorke projektu Márii Rehákovej: “Dovoľte nám poďakovať sa za to, čo robíte a želáme vám veľa zdravia, aby ste pokračovali aj naďalej.”
(foto: Vyacheslav Shambazov, Simona Zaťková, archív)