Problémy sú súčasťou života, tak ako aj medziľudské vzťahy. Jedno bez druhého žiaľ neexistuje. Sú však overené metódy, ako si v prípade konfliktov vieme pomôcť.
Preukázanie rešpektu
Aj pri najťažších témach majú ľudia podobné motivácie. Obom stranám ide o bezpečie. Ak sa každý sústredí iba na svoje argumenty, nepočúvajú sa navzájom. Napätie rastie a nádej na to, že si aspoň raz porozumejú, bude menšia. Aj ten najbúrlivejší rozhovor sa vie zmeniť, ak upojíme emócie. Začať treba vždy od seba. Je úplne v poriadku dať si pauzu a v pokoji si premyslieť ako ďalej. Hľadajme to, čo máme spoločné. Zvyšovanie hlasu, vulgárne slová či sarkazmy fungujú v náročnej debate ako rozbušky. Sú zbytočné a iba eskalujú nedorozumenie. Dávajme si na nich pozor.
Pozor na rétoriku
Už tón, akým hovoríme, vie zmierňovať to nepríjemné, čo medzi sebou v konflikte máme. Zachovať pokoj, rozvahu a nenechať sa strhnúť agresívnym prejavom oponenta je obzvlášť dôležité, ak náš rozhovor sleduje tretia strana. To platí aj na sociálnych sieťach, kde najväčší počet netvoria diskutéri, ale tí, ktorí ich sledujú. Práve im potrebujeme dávať zmysluplné argumenty nenásilnou formou. Mnohým ľuďom sa zdá normálne zvyšovať hlas, či správať sa nepríjemne, nevraživý prejav majú odkukaní od politikov z televíznych obrazoviek, ale nie, nie je to v poriadku. V civilizovanej spoločnosti hrá slušnosť prím. Je ich hanbou, že to nevedia inak a zhadzujú akurát samy seba.
Pohľad druhej strany
Veľa agresivity by vyšumelo, keby sme odlišnosť a pestrosť vnímali ako prirodzenú súčasť života. Tak, ako rozdielne vyzeráme, tak aj vnímame svet okolo nás a máme iné názory. Je to absolútne prirodzené a nikoho netreba tlačiť do toho “svojho”. Treba sa vedieť akceptovať, nemusíme so všetkým súhlasiť. Nezhody a spory patria k životu. Nie vždy sa nám podarí zachovať chladnú hlavu a reagovať podľa najlepších úmyslov. Ale vždy sa môžeme ospravedlniť a začať odznova.