So Slovenským dňom kroja sme zavítali aj na zasnežené Kysuce, do skanzenu Vychylovka, kde sme mali možnosť prežiť skutočné tradičné fašiangy, uprostred priam rozprávkového lesa a útulných dreveničiek, typických pre tento kraj.
Kysučania si svoje tradície starostlivo opatrujú, venujú veľkú pozornosť aj tým najmenším detailom, ktoré sú pre tento kraj špecifické a o svojich fašiangoch, či ostatkoch, alebo šaľených dňoch, ako ich tu nazývajú nám s hrdosťou na svoj kraj porozprávali: Fašiangové obdobie vrcholí tradičným fašiangovým sprievodom zvieracích masiek i masiek parodujúcich ľudí na rôznych stupňoch spoločenského rebríčka, štedrou hostinou a symbolickým pochovávaním basy. Maškary so sebou nosili ražeň alebo palicu, na ktorú im v navštívených domoch ako odmenu napichovali klobásy, slaninu a iné pochutiny. Je to akýsi „svet naopak“, kedy si maškary v sprievodoch dovoľujú rôzne kúsky vyvolávajúce všeobecnú zábavu a humor aj tam, kde by to ináč nebolo tolerované. Bolo dokonca dovolené porušovať zaužívané spoločenské pravidlá. Nakoniec o charaktere týchto vrcholiacich dní fašiangov spojených s uvoľnenou zábavou, vypovedá aj to, že im ľudia príznačne hovorili napríklad „šaľene“ dni či „ostatky“.
Ostatky a iné radosti zimy
Vo Vychylovke nás privítali členovia štyroch folklórnych skupín, vo svojich tradičných krojoch: „Sú možno trochu skromnejšie, ako inde na Slovensku, ale odrážajú chudobu, ktorá bola pre tento kraj typická.“ Povedala Miroslava Jančulová hovorkyňa Kysuckého múzea.
No v týchto krojoch, ktoré ani napriek tomu, že im chýbala okázalosť sa vyznačujú dokonalou harmóniou a prezrádzajú úžasný zmysel pre estetiku a vkus Kysučaniek defilovali pred nami všetky generácie, od malých školákov, cez dospievajúcu mládež, až po dospelých a seniorov. A súhra, ktorá ich spájala do jediného celku bola skutočne fascinujúca.
Veľkú zásluhu na tom všetkom má riaditeľka základnej školy Oščadnica – Ústredie Veronika Mačuhová, ktorá so svojimi folkloristami prichystala jedinečný program, v ktorom sústredila všetku tú poetickú nádheru na ktoré Kysuce boli odjakživa bohaté a štedré.
Viac o ostatkoch, ale aj o tom ako Kysučania prežívali obdobie zimy sa dozviete v najbližšom vydaní týždenníka Slovenka.