Spolu so svojím tímom sa zameriava na analýzu normatívnych kontextov, ktoré podporujú netolerantné medziskupinové postoje v strednej a východnej Európe, ako aj na intervencie na zmierňovanie predsudkov u detí a dospievajúcich. Počas pandémie sa stala členkou tímu kontinuálneho výskumného projektu „Ako sa máte Slovensko?“ kde spolu s kolegami a kolegyňami z akademického aj komerčného sektora skúma postoje a správanie Slovákov a Sloveniek počas pandémie, ale aj zoči-voči ďalším spoločenským krízam, ako je napríklad vojna v Ukrajine. Ďalší výskum bol zameraný na zmierňovanie predsudkov v školách.
V medzinárodnom tíme projektov DG JUSTICE PolRom a ENGAGE sa zúčastnila výskumu protirómskeho rasizmu a angažovanosti v boji za rovnosť práv Rómov a Nerómov.
Čo pre vás znamená ženskosť?
Nad touto otázkou sa zamýšľam prvý krát, a nie je pre mňa jednoduché na ňu odpovedať. Pre niekoho je ženskosť stereotypne spájaná s krásou, pre iného s nehou a slabosťou, pre ďalšieho s materstvom a starostlivosťou, pre iného naopak so schopnosťou zvládať prekážky.
Keďže na mojom pracovisku výskumne riešime aj témy spojené s rodovou rovnosťou, táto téma sa mi spája aj s tým, že mnohé ženy o rovné príležitosti musia v spoločnosti ešte stále bojovať. Asi práve to posledné by sme mali zdôrazňovať aj pri príležitosti ankety, ako je táto.
Čo podľa vás zhŕňa pojem slovenská žena?
Ako sociálna psychologička nemôžem na túto otázku odpovedať, pretože by som sa musela nevyhnutne opierať o stereotypy. Každá žena je jedinečná bytosť a osobnosť, so svojou jedinečnou životnou skúsenosťou, ktorá formovala to aká je. Dôkazom toho sú aj nominantky v tejto ankete. Samozrejme, formovali nás aj zdieľaná kultúra alebo generačná skúsenosť, ale identita „slovenskej ženy“ napríklad pre mňa osobne nie je až tak dôležitá. Skôr sa definujem prostredníctvom svojej profesie alebo toho, čo ma baví a čo rada robím.
S čím sa podľa vás musíme ako ženy vysporiadať?
Asi nepoviem nič nové, ak v prvom rade spomeniem skĺbenie práce s rodinou. Je to komplikované najmä v prípade tých žien, ale aj mužov, ktoré/í vychovávajú svoje deti ako jednorodičia. Pre mňa osobne je napríklad ťažké vysporiadať sa s tým, že v našej krajine čoraz hlasnejšie zaznievajú hlasy v prospech obmedzovania reprodukčných práv žien, a že táto téma sa používa ako nástroj politického boja.
Na čo ste na seba najviac hrdá?
Pravdupovediac, skôr na sebe nachádzam nedostatky, predovšetkým pokiaľ ide o pracovnú oblasť. Ale určite som hrdá na naše tri deti a teším sa z toho, že z nich zatiaľ vyrastajú kriticky mysliaci a tvoriví ľudia.
Kto je pre vás osobne, vo vašom živote vaša „Slovenka roka“?
Je to moja svokra, ktorá väčšinu svojho života zasvätila tomu, že sa stará o druhých, aj za cenu svojho osobného pohodlia. Doopatrovala svoju starú mamu, svojich rodičov, svoju svokru, ako učiteľka učila generácie prvákov čítať a písať. A ešte aj vychovala môjho muža, vďaka ktorému môžem ako-tak skĺbiť prácu s rodinou.
Hlasovať môžete tu: https://www.slovenkaroka.sk/hlasovanie/
Hlasovať môžete od 07. februára 2023 10:00 do 20. júna 2023 – 12:00 prostredníctvom SMS na číslo 7400 v tvare SR 1 – 27. Cena SMS je 1 eur s DPH., službu zabezpečuje spoločnosť goodgames, s.r.o. Zároveň ste v hre aj o exkluzívny dovolenkový pobyt pre 2 osoby v Ománe od CK Hydrotour.
Ďakujeme vám, milé naše Slovenky, za inšpiratívne a príjemné prežité spoločné momenty s Vami.
Redakcia týždenníka Slovenka
Veľká vďaka patrí partnerom podujatia ankety Slovenka roka 2023