Pani Alžbeta Capková, novinárka a predsedníčka Jednoty dôchodcov v Bratislave – Rači, v dôchodkovom veku založila internetový portál pre aktívnych seniorov – VIVA SENIOR, s cieľom pomôcť seniorom, pre ktorých je vek len číslo, a obdobie v dôchodku plánujú využiť naplno.
Práve táto skupina seniorov má na stránke vivasenior.sk možnosť nájsť odpovede na rôzne témy, od praktických lekárskych poradní cez cestovateľské tipy, právne otázky, až po zábavu, súťaže a príbehy. Niekoľko otázok sme mali aj my, o odpoveď sme preto poprosili samotnú autorku užitočného kanálu.
ALŽBETA CAPKOVÁ je predsedníčkou Jednoty dôchodcov Slovenska v mestskej časti Bratislava – Rača, štatutárkou a šéfredaktorkou online portálu pre seniorov VIVA SENIOR, členkou Rady seniorov pri Magistráte mesta Bratislava, zakladajúcou prezidentkou medzinárodnej organizácie Soroptimist International na Slovensku, a popri tom aj manželkou, mamou a babičkou na plný úväzok. Aj napriek dôchodkovému veku si všetky funkcie užíva. Novinárska práca je pre ňu celoživotne srdcovou záležitosťou.
Ako si seniori našli k portálu cestu?
Stránku sme založili ešte pred pandémiou a práve tá hodila mnohých seniorov do digitálnych vôd, a či sa im do toho chcelo alebo nechcelo, museli sa v nich naučiť plávať. Odrazu im neostávalo nič iné, len spojiť sa so svetom a najbližšími prostredníctvom mobilov či počítačov. Stránka postupne naberala na popularite a získala si mnoho priaznivcov.
Majú všetci seniori záujem o digitálne technológie?
Počas pandémie fungovala na našej stránke aj špeciálna telefonická linka proti osamelosti a sociálnej izolácii pre seniorov. Uvedomila som si, že digitálna doba rozdelila svet seniorov na dva tábory: tých, ktorí nové technológie prijali
a tých, ktorí sa ich používaniu stále bránia. V tej druhej skupine sú často osamelí, nedôverčiví a konzervatívni seniori, ktorí si vystačia s televízorom, ale mobil a počítač ich nelákajú. Či už seniori patria do jednej alebo druhej kategórie, môžu pociťovať osamelosť. Súčasnosť prináša nové nástrahy, voči ktorým sa obyčajní dôverčiví seniori nevedia brániť. Práve preto má význam dostupná informovanosť, ktorá vie práve prostredníctvom internetu zamieriť na cieľovú skupinu a informovať ju o hroziacom nebezpečí.
Ako sa dá seniorov povzbudiť k tomu, aby sa vzdelávali?
V tom by mohli pomôcť starým rodičom napríklad ich vnuci. Medzigeneračné prepojenie je spoľahlivé, ak majú vnúčatá dosť trpezlivosti na vysvetľovanie. Je dôležité im opakovať, že v dnešnom svete sa môžu ľahko stratiť, ak sa nebudú snažiť držať krok s dobou. Môžu podľahnúť rôznym dezinformáciám, hoaxom či podvodníkom, ktorí ich chcú oklamať. Seniori sú totiž ako deti, ak sa im akékoľvek nové veci vysvetlia formou, ktorá im urobí radosť, a ešte sa aj niečo nové naučia, budú to robiť radi. Zároveň sa tak prelomí medzigeneračná bariéra a utužia sa rodinné vzťahy. Z vlastnej skúsenosti viem, a vážim si, že ma moji vnuci vždy berú za rovnocenného partnera a bez mihnutia oka mi odporučia nejakú ďalšiu
aplikáciu alebo mi prepošlú odkaz na niečo, čo ma zaujíma. Je to len o postoji, prijať niečo nové a chcieť sa učiť. Taktiež však o okolí, ako tú nevedomosť a neistotu s trpezlivosťou a láskou eliminuje.
Ako ste na tom s digitálnymi zručnosťami?
Sama mám počítač, smart zariadenie a v aute používam navigáciu. Aj keď sa niekedy zaseknem, poviem si, že problém je tu na to, aby sa riešil a požiadam vnukov či rodinu o pomoc. Vždy mi pomôžu, hoci sú zaneprázdnení. Je to zároveň aj o uvedomení, že pokrok nezastavíme. Dnes nám veru ani poštár nedonesie dôchodok do bytu a o chvíľu si už ani nebudeme mať kam po ten dôchodok zájsť. Podobne ako výplata, príde nám na účet. Tí zdatnejší majú doňho prístup aj v mobile a vedia o tom hneď, ako im naskočí. Čo však tí ostatní? Čo sa stane, ak im jedného dňa zrušia pošty? Uvedomujú si kompetentní, že by sme mali najprv seniorov naučiť digitálnym zručnostiam?
Pomáha internet trénovať pamäť seniorov?
Pamäť treba rovnako trénovať a udržiavať v aktivite, ako všetky orgány. Mnohí, keď odídu z pracovného procesu a prestanú používať napríklad počítač na dennej báze, časom zabudnú. Rovnako je to aj s cudzím jazykom. Keď ním nerozprávate, zabudnete. Ja si s mojimi kamarátkami zo zahraničia trénujem cudzí jazyk pravidelnými online hovormi či četmi, a je nám pri rozhovore príjemne, akoby sme spolu sedeli niekde v kaviarni.
Finančná situácia slovenských seniorov nie je dobrá, je preto logické, že vyhľadávajú a uprednostňujú aktivity, ktoré sú zdarma.
Pre seniorov existujú aj rôzne formy bezplatných kurzov. Finančná si tuácia ich núti vyberať si. Spoločnosti, ktoré kurzy organizujú, by mohli seniorov motivovať rôznymi súťažami, prezentáciami, akciami, kde im lektori vysvetlia a zasvätia ich do toho, čo sa môžu naučiť, prípadne zažiť, a oni sa už sami rozhodnú, či sa im to oplatí a možno si na tú aktivitu peniaze zoženú.
Čo by ste svojim rovesníkom poradili, aby žili plnohodnotný život na dôchodku?
Aktívne žiť, pozitívne myslieť, nezahlcovať si myseľ škodlivými informáciami. Byť v pohybe a zaujímať sa o svet, mať otvorenú myseľ, prijímať a odovzdávať informácie. Nezabúdať na svoju rodinu, starať sa o svoje psychické a telesné zdravie a hlavne – radovať sa z každodenných maličkostí.
Ak chcete popracovať na svojej kognitívnej kondícii či jazykových alebo digitálnych zručnostiach, radi vás privítajú v KOGNEO. Na prezenčnej výučbe na Baštovej 7 v Bratislave alebo online. V prípade záujmu sa prihláste na info@kogneo.org alebo telefonicky na tel. č.: 0917 150 737
DAGMAR BRUCKOVÁ,
ALŽBETA CAPKOVÁ,