Každý piaty bezdomovec v Bratislave má viac ako 65 rokov. Bezdomovstvo je problém aj u seniorov. Jednoducho, máme aj bezdomovcov v dôchodkovom veku. Je to vážne, lebo podľa odborníkov ide o najextrémnejší prejav chudoby a sociálneho vylúčenia.
Podľa Národnej koncepcie prevencie a ukončovania bezdomovstva, ktorú vypracovali na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR v 2022, z hľadiska vekovej štruktúry prevažujú medzi ľuďmi bez domova v Bratislave osoby vo veku 25 – 49 rokov, tvoria takmer 36 percent. Štvrtinu bezdomovcov tvoria ľudia vo veku 50-64 rokov a pätinu – 22 percent, bezdomovci starší ako 65 rokov – teda v dôchodkovom veku. Zastúpenie mladých dospelých, mladších ako 25 rokov, je pomerne nízke. Prieskum ukazuje, že takmer polovica ľudí bez domova v Bratislave je vo veku viac ako 50 rokov. Ministerstvo v svojom materiáli konštatuje, že je potrebné vytvárať ponuky bývania a služby pre túto vekovú skupinu bezdomovcov.
Na ulici aj desať rokov
Koncepcia prevencie a ukončenie bezdomovstva tiež udáva, že takmer 40 percent ľudí bez domova, ktorí boli sčítaní v zariadeniach, zažilo prvú skúsenosť so stratou bývania pred desiatimi rokmi alebo ešte skôr. Ďalších 11 percent prišlo prvýkrát o bývanie pred šiestimi až deviatimi rokmi. Relatívne „novú“ skúsenosť so stratou bývania, v období kratšom ako jeden rok pred terénnym výskumom, malo len osem percent respondentov.
Útulky áno, ale lepšie je vlastné bývanie
Podľa ministerstva práce integrované prístupy, ktoré kombinujú prevenciu, odstránenie príčin bezdomovstva, rýchly prístup k dlhodobému bývaniu a poskytovanie podporných služieb, sú uznávané ako účinné riešenie. Sú údajne lepšie, ako stratégia manažovania bezdomovstva prevažne prostredníctvom núdzového a dočasného ubytovania a poskytovania podpory pre základné potreby. Autori Národnej koncepcie prevencie na ukončovanie bezdomovstva však súhlasia s tým, že minimálne zabezpečenie dočasného ubytovania, napríklad v službách s 24-hodinovým ubytovaním, ako aj terénna sociálna služba zostávajú zásadnou súčasťou integrovaných stratégií reakcie na núdzové situácie a zabezpečenia dočasného ubytovania, kým sa nájde dlhodobé riešenie bývania.
Aj starší potrebujú adekvátne bývanie
Bezdomovstvo rieši aj dokument Rady Európy – Európska sociálna charta. Pôvodne bola prijatá ešte v roku 1961. Posledná revidovaná verzia je z roku 1996. Tento dokument, ktorý prijalo aj Slovensko, v kontexte práv starších osôb na sociálnu ochranu uvádza, že starším osobám by malo byť umožnené zostať podľa možnosti čo najdlhšie plnohodnotnými členmi spoločnosti prostredníctvom obstarania bývania prispôsobeného ich potrebám a zdravotnému stavu. Rovnako by mala byť zabezpečená primeraná pomoc starším osobám, žijúcim v príslušných inštitúciách pri rešpektovaní ich súkromia a na zaručenie ich účasti na určovaní si životných podmienok v danej inštitúcii.
Ako z bezdomovstva von?
Ministerstvo práce hovorí o integrovanej stratégii zameranej na ukončovanie bezdomovstva. Jej „mottom“ je, aby každý človek bez domova mal možnosť za poskytnutia primeranej podpory v primeranom čase riešiť svoju situáciu, získať cenovo dostupné bývanie a začleniť sa do života. „V podmienkach SR predstavuje uvedené chápanie ukončovania bezdomovstva ako súbor opatrení, ktoré smerujú k podpore opätovného získania a udržania bývania pre ľudí bez domova a predchádzaniu straty domova u ľudí v rizikových situáciách, nový prístup k riešeniu bezdomovstva,“ konštatujú autori koncepcie prevencie a ukončovania bezdomovstva.
Spracovala: Viera Mašlejová
Zdroj: Národná koncepcia prevencie a ukončovania bezdomovstva
Foto: Shutterstock